ENERGA SA

80-870 Gdańsk

ul. Reja 29

tel. 58 347 30 05

www.grupa.energa.pl

 

 

O nas

Grupa ENERGA jest jedną z czterech dużych polskich grup energetycznych i jedynym z największych pracodawców w Polsce - zatrudnia ponad 12,5 tys. osób. Główne obszary jej działalności to wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii. Obsługuje 2,5 mln kielntów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej prawie 17% udziału w rynku sprzedaży. Grupa działa w północnej i środkowej Polsce. Eksploatuje i utrzymuje w pełni sprawności 162 tys. km linii energetycznych, przesyłając nimi ponad 20 TWh energii rocznie.

 

ENERGA to krajowy lider w dostawie energii ze źródeł odnawialnych. 45 elektrowni wodnych zapenia jej znaczący udział w rynku produkcji energii zielonej. Grupa współpracuje z lokalnymi wytwórcami, a do sieci przyłączone sa liczne małe elektrownie wiatrowe, wodne oraz biogazownie. Firma odgrywa także wiodącą rolę na krajowym rynku sprzedaży praw majątkowych do świadectw pochodzenia ze źródeł odnawialnych.

 

Wizja i misja

Celem ENERGI jest stworzenie nowoczesnej grupy kapitałowej. Dzięki współdziałaniu wszystkich swoich podmiotów jest stale podnoszącym swoje efektywność liderem  w zakresie jakości usług oraz obsługi na polskim rynku mediów użytkowych. Grupa działa zgodnie z mottem "Najważniejsze jest zapenienie komfortu życia i pracy swoim klientom oraz pracownikom".

 

 

Stały rozwój Grupy

W 2009 r. Grupa ENERGA rozpoczęła relizację wielkiego programu rozwojowego. Wartość wszystkich projektów szacuje się na ponad 22 mld zł, z czego 15mln zł pochłoną inwestycję na nowe moce wytwórcze (łącznie ok. 2200 MW), resztę zaś - rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej (10,5 vtys. km nowych linii elektroenergetycznych).

 

ENERGA postawiła na rozwój energetyki rozproszonej głównie odnawialnej-gazowej. Poszczególne projekty, zawarte w programie, dotyczą budowy farm wiatrowych, elektrowni biogazowych i opalanych biomasą oraz lokalnych elektrowni wodnych. Strategia zakład także przyłączenie do sieci kolejnych farm wiatrowych.

 

Największym projektem ENERGI w ramach programu rozwojowego jest budowa nowego bloku energetycznego na biomasę w elbląskiej elektrociepłowni (blok ma produkować w skojarzeniu 165 tys. MWh energii elektrycznej i 797 GJ ciepła).

 

Grupa zainicjowała również pracę przy projekcie budowy drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną (o mocy ok. 100 MW). Obecnie przygotowywana jest między innymi ocena oddziaływania na środowisko, konieczna do uruchomienia inwestycji. Do realizacji projektu poszukiwany jest partner strategiczny.

 

Natomiast do przeprowadzenia inwestycji w konwencjonalne moce wytwórcze o niskoemisyjnych parametrach ENERGA pozyskała partnerów: Grupę LOTOS do budowy elektrociepłowni gazowej o mocy 250 MW w dańsku oraz irlandzką spółkę ESB International - do budowy największej w Polsce elektrowni gazowej o mocy 860 MW, która powstanie w Grudziądzu. Grupa ENERGA rozpoczęła tekże proces budowy nowoczesnej elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce.

 

W uznaniu dla konsekwentnie realizowanej strategii spółkę uhonorowano Perłą Polskiej Gospodarki magazynu Polish Market oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN. Coraz lepsze wynikifinansowe Grupy sprawiły, że na liście firmy Deloitte 500 największych przedstawicielstw Europy Środkowej ENERGA znalazła się na 66 pozycji. Dzięki zaangażowaniu w opracowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań przyjaznych dla środowiska Grupę wyróżniono nagrodą Green Exellecne Award for Corporate Leadership.

 

Nowa marka - nowa jakość

Strategia rozwoju ENERGI wspierana jest silną, stabilną marką. Porządkuje ona działania komunikacyjne, marketingowe i sponsoringuje wszystkich 47 podmiotów Grupy, wyznaczając nową jakość w komunikacji z klientem i pacownikami. Wspólna marka oddaje aspiracje i utożsamia wartości promowane przez Grupę ENERGA.

 

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Całość praw autorskich: Filip Wiśniewski